Antalya Psikolog Ofisi – Lara Psikiyatri

Online Terapi

Şüphesiz ki bilişim sektöründeki hızlı büyüme ve gün geçtikçe kaydedilen ilerleme, hem pek çok alandaki eksiklikleri doldurması hem de getirdiği kolaylık sayesinde, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Sağlık alanında da bilişimin kullanılması, hizmetlerin daha ulaşılabilir, hızlı ve kaliteli hale gelmesine önemli katkılar sağladı. Ruh sağlığı özelinde değerlendirildiğinde ise; sağladığı avantajlar hem uzmanlar hem de danışanlar açısından online terapi hizmetlerinin sadece bir kolaylık değil, aynı zamanda bir ihtiyacı karşılamaya hizmet ettiğinin göstergesi oldu.

Online Terapinin Avantajları

Bu avantajlardan ilki; yüz yüze görüşmeler için genellikle kurum çalışma saatlerinin yarattığı kısıtlılığın ortadan kalkması. Belirli saat diliminde hizmet verilmesi ve özellikle gün içindeki yoğun randevu temposu hem hastalar için uygun zaman dilimi ile uzmanlarınkinin çakışmaması, hem de çalışan hastaların iş yerinden izin alıp gelememesi gibi sorunları da beraberinde getirmekte. Dolayısı ile online terapi hizmetleri, bu yöndeki sınırlılıkları azaltarak önemli bir katkı sağlamaktadır. Ruh sağlığı alanında sık karşılaştığımız acil durumlara yönelik müdahaleler de bu sayede ulaşılabilir hale gelmektedir.

Bir diğer avantaj, yüz yüze gelebilmeyle ilgili fiziki olanaksızlıklara bir çözüm niteliği taşımasıdır. Bedensel rahatsızlık, işitme ve konuşma engeli, mesafe ve ruhsal duruma bağlı olumsuzluklardan ötürü dışarı çıkamayan ve/veya yüz yüze iletişimde zorlanan kişiler bu sayede hakları olan tedavi sürecinden çok daha kolay fayda görebilmektedir.

Fiziki sınırlılıkların yanı sıra psikolojik faktörler de bazen yüz yüze görüşmelerin yürütülebilmesi önünde engel teşkil edebilmekte ve pek çok kişi mağduriyet yaşayabilmektedir. Özellikle ruh sağlığı uzmanı ile görüşmeye yönelik toplumsal bakış açısı ve etiketlenme kaygısı taşıyanlar ve yüz yüze iletişimle ilgili güçlük çekenler bu sayede mağduriyetlerinden sıyrılabilme imkanına erişebilmektedirler.

Yurtdışında ikamet edenler için Türkçe konuşan psikoloğa erişimde yaşanan soruna çözüm sunması, zaman ve maddi açıdan daha ekonomik bir yol sunması, sistem içindeki pek çok uzmanla görüşebilme imkanı sağlaması ve şehir değişimi sebebiyle kesintiye uğrayan tedavi sürecinin devam ettirilebilmesi de yine online terapi hizmetlerinin avantajları arasında önemli yer edinmektedir.

Ve en önemlisi son yıllarda literatürde yer alan pek çok çalışma, çok farklı ruhsal sorunlarda online terapi hizmetlerinin etkili ve kullanılabilir bir yol olduğunu desteklemektedir. Bu bilimsel verilerden ve söz ettiğimiz ihtiyaçlardan hareketle güvenilir, etik değerleri ve hasta haklarını ön planda tutan, alanında yetkin uzmanlardan oluşan bir kadro ile yola çıkarak ruh sağlığı hizmetlerinin etkili ve daha ulaşılabilir olması adına online sistemi hayata geçirmiş bulunmaktayız.

LARA PSİKİYATRİ, PSİKOTERAPİ ve DANIŞMANLIK MERKEZİ

Online Terapi randevusu için;

Uzman Klinik Psikolog Yasemin Kulaç

Telefon: 0242 244 88 82

Whatsapp: 0549 244 88 82

Exit mobile version