Antalya Psikolog Ofisi – Lara Psikiyatri

DUYGUSAL ÖZGÜRLÜK TEKNİĞİ (EFT)

Duygusal Özgürlük Tekniği-EFT ( Emotional Freedom Technique)

Duygusal Özgürlük Tekniği-EFT tüm negatif duyguların nedeni, enerji sistemindeki düzensizliktir varsayımına dayanan, enerji meridyenlerindeki enerjinin hareket ettirilmesi temeline dayanır.

Enerji meridyenleri, Doğu’ nun sağlık disiplini içerisinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Akupunktur, akupresür gibi birçok bilindik tekniğin de temelini oluşturur.

Çinlilerin yaklaşık 5000 yıl önce keşfettikleri ama iddialarını ispatlayamadıkları bu kanalların (meridyenler), tıpkı kan damarlarının vücudun her tarafına kan taşıması gibi vücudun her yerine enerji taşıdığı düşünülmektedir.

Çoğu kişinin madde ve enerjinin farklı şeyler olduğunu sanmasının aksine, Albert Einstein’ ın da iddia ettiği üzere, enerji ve madde gerçekte aynı şeydir ve düşüncelerimizden aldığımız besinlere kadar her şeyin bir enerjisi vardır. Bir başka değişle her şey bir enerjiden ibarettir ve bu enerjiler sürekli olarak birbiri ile etkileşim halindedir.

Enerji sistemimizi en fazla etkileyen de negatif düşünce ve anılarımız ile onların bizde yarattığı negatif duygulardır.

Duygusal Özgürlük Tekniği EFT ile ağırlıklı olarak bu negatif duygular üzerine çalışılır.

Bedenimizdeki enerji akışını TV deki elektrik akışına benzetebiliriz. TV deki elektrik akışında bir sorun olmadığı sürece görüntü ve ses nettir. Ancak arka kapağı açsanız ve içindeki kablo ve metallere dokunsanız, görüntüde karıncalanma, seste parazit oluşacaktır. İşte bedenimizde de benzeri bir durum oluşur.

Negatif deneyimler de meridyenlerdeki enerji akışını etkileyerek ruh halimizde bir çeşit parazitlenmeye neden olur. Enerji akışımızda bir blokaj oluştuğu için ruhsal dengemiz bozulur. Hatta bazı meridyenlerde enerji akışı tersine dahi dönebilir.

İdeal durumda ise enerjinin başlangıç noktasından bitiş noktasına doğru akması gerekir. Enerji, meridyenlerden pürüzsüz bir biçimde aktığı sürece de bir sorun yoktur.

İşte Duygusal Özgürlük Tekniği-EFT, meridyenlerdeki enerjinin hareket ettirilmesi temeline dayanır. EFT yaparken bazı akupunktur noktalarına vurarak bloke olan enerji harekete geçirilir.

Teknik uygulandıktan sonra elbette ki anı, bellekten silinmez ve ancak yarattığı negatif duygu yok olur.

Kaynağı ne olursa olsun sorunların ortak noktası, oluşan negatif duygularken ve bu bağlamda bloke olan, tıkanan bedendeki enerji sisteminde gerçekleşenler olduğundan; EFT, pek çok sorun alan ve konuda etkin olarak kullanılabilmektedir.

Bu sayede duygusal rahatsızlıklar, fiziksel rahatsızlıklar, olumsuz alışkanlıklar, ilişki sorunları, fobiler ve diğer korkular, eğitim, iş hayatı, sanat ve spor alanındaki performansı arttırma gibi pek çok alanda başvurulabilecek bir tekniktir.

İlgili Makale Duygusal Özgürlük ve Arınma Tekniği-EFT

Yasemin KULAÇ

Uzman Klinik Psikolog

Exit mobile version