Antalya Psikolog Ofisi – Lara Psikiyatri

Cinsel Kimlik Bozukluğu

Cinsel Kimlik Bozukluğu

Cinsel Kimlik Bozukluğu rahatsızlığına tanı koyulabilmesi için bulunması gereken iki bileşeni vardır. Kişinin cinsiyetine ilişkin sürekli bir rahatsızlık duyma ya da cinsiyetinin gerektirdiği cinsel rol için uygun olup olmadığı duyumunun olması, diğer cinsiyetten olma isteği ve karşı cinsiyetle güçlü ve sürekli iletişim kurma kanıtları olmalıdır.

Erkeklerde, karşı cinsiyetle özdeşme, kadınsı etkinliklere belirgin olarak katılma, kadınların ya da kızların giysilerini giyme tercihleri görülebilir, kızların geçmişlerine ilgi duyarlar, uzun saçlarını gizlemeye çalışırlar, özellikle evcilik oynamaktan, güzel kız veya prenses resmi çizmekten, sevdikleri kadın karakterleri televizyonda seyretmekten hoşnutluk duyarlar. En sevdikleri oyuncakları genelde Barbie gibi tipik bebeklerdir. Vurdulu kırdılı oyunlardan, rekabete dayalı oyunlardan ve tipik erkek oyuncaklarından kaçınırlar. Büyüyünce kadın olacaklarını dile getirebilirler ve cinsel organlarını saklama eğilime girebilirler.

Kızlarda ise, ailelerinin istediği kız giysilerini, etek ve elbise giymeyi reddederler ve olumsuz tepki gösterirler. Hatta bazıları bu giysilerin kullanıldığı okula ya da toplu yerlere gitmeye tepki gösterir. Kısa saçı tercih ederler ve oğlan giysileri giymek isterler. Hayali kahraman olarak güçlü erkek tipindeki kahramanları seçerler. Kızlarla ilgili oyunlar ve sporlar yerine vurdulu kırdılı oyunlar ve genel olarak oğlanların oynadığı oyunları tercih ederler. Memelerinin büyümesini ya da adet kanamalarından hoşnut olmazlar. Bazen oturur durumda idrar yapmayı reddederek, penisinin olmasını isteyebilir. Büyüyüp erkek olacağını iddia eder.

Yetişkinlerde ise, karşı cinsiyetin yaşama istekleriyle ilgilenirler. Karşı cinsiyetin fiziki görünümünü kazanmak için çaba gösterirler. Toplum tarafından kendilerine çizilmiş olan cinsiyet rolünden ve tavırlardan rahatsız olurlar. Değişiklik fark edilecek şekilde karşı cinsin mimiklerini, hareketlerini ve davranışlarını kullanırlar, özel olarak ise giyimleriyle karşı cinsiyete benzemeye çalışırlar. Evliliklerde eşlerine dokunamama şeklinde ortaya çıkar veya farklı fanteziler düşünürler.

Çocuklarda ve ergenlerde bu tanının koyulması için uzun bir zaman geçmesi gerekmesi gerekir. Ergenler kendilerini saklayabilirler aile ve okul korkusu nedeniyle. Bazı çocuklar alay edilme korkusu ile okula gitmeyi reddederler.

Klinik çalışmalarda genellikle bunun 2-4 yaş aralığında ortaya çıktığı görülmüştür. Ancak çok az sayıda çocuk ergenlik ve erişkinlik döneminde cinsel kimlik bozukluğu ölçütlerini karşılayan belirtiler gösterirler. İki farklı gidiş vardır, çocuklukta ya da ergenlikte başlayan bozukluğun sürmesi, diğeri ise bu belirtilere daha geç rastlanılması, yavaş yavaş kendini göstermesi şeklindedir.

Sizin de bu konuda yaşadığınız bir sıkıntınız var ise lütfen profesyonel bir destek alınız.

İlgili Makale Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

Exit mobile version