Antalya Psikolog Ofisi – Lara Psikiyatri

Evlilik Terapisi

Çift – Evlilik Terapisi Nedir?

Bu soruya ilgi duyan çiftlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çift – Evlilik terapisine başvuranlar, ilişkinin kopma noktasına geldiği çiftler ve sıklıkla evliliğin dayanılmaz hal aldığı, kendileri için artık bir şey ifade etmeyen kadınlar olmaktadır. “İlişkimizde problemler var”, “evliliğimiz çok sorunlu” sözleri ile başvuranların dışında, esas nedenleri gizleyenler de olmaktadır.

Çiftlerin terapiye başvurma amaçları; evliliklerini veya ilişkilerini kurtarmaktır.

Evlilik Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlilik terapisinde, terapi ortamı, iletişimi daha açık ve net halde gerçekleştirebilmeyi sağlayan, üçüncü bir kişinin (terapist) yönlendirmesi veya yardımı ile karşılıklı konuşmanın anlaşılabilir şekilde olmasını öğreten, kişilerin olaylara olan tek yönlü bakış açısını değiştirmeye çalışan ve insanın kendine dair farkındalığını arttıran bir ortamdır.

Ancak bu ortamdan bireylerin faydalı olanı alabilmeleri ve çift olarak yarar görebilmeleri yine kendilerine bağlıdır.

Evlilik terapinin esas amacı çiftler arasındaki iletişim sağlıklı hale dönüştürmektir. Bir ilişkinin sağlıklı hale gelebilmesi, çiftlerin uyuşmazlıklarını çözebilme isteğine ve bunun için uğraşlarına bağlıdır. İlişkiler artık sorunlu olmaya başladığında sık duyulan cümleler:

“Beni sen hiç anlamıyorsun.”
“Ben kendimi sana anlatamıyorum.”
“Sen önceden böyle değildin, çok değiştin. “
“Sen hep böylesin. “
“Hiç değişmeyeceksin.”
“Artık senin bu kadar duyarsız olmana dayanamıyorum.”

Çiftlerde meydana gelmeye başlayan sorunlar, aslında problem diye nitelendirilmeye başlamadan önce de yaşanmaktaydı. Ancak hayatlarında gerçekleşen çeşitli evreler, çiftlerin amaçlarını ve odak noktalarını değiştirir. (Evlilik, çocuk doğumu ve bakımı, meslek durumları, gelecek yapılandırılması) Bu nedenle ilişkide daha önceden de olan bu “sorunlar” görülemez, görülse de kendisine bunun değişeceğine inandırmaya çalışır.

Gerçekleşen bu ani evrelerden dolayı, kişiler o ana kadar hiç yapmadıkları ya da düşünmedikleri, düşünse de uygulamaya koyamadıkları üzerinde yoğunlaşırlar. Kendilerini sorgularlar ve kabul etmekten kaçtıkları “sorunların” üzerine gidip onları çözümlemeye çalışırlar. İlişkide bu ana kadar ortaya çıkıp da baş edilebilen sorunlar artık içinden çıkılmaz bir hal alır. Bundan sonra çatışmalar, tehditler, aşağılamalar başlar. “Biz” değil “Sen” çatışması ortaya çıkar.

İlişkilerde çiftlerden birisinin sevgi ifade etme şekli, diğer kişi tarafından öfke ve kızgınlıkla karşılık bulabilir. Yaşantıda ilişkiler de belirlemeler, tanımlamalar, yorumlar ve karşılıklı müdahaleler olduğu müddetçe çatışmalar kaçınılmaz olacaktır. Ancak bir problem yaşandığında sonu gelmeyen davranışlar söz konusu olduğunda, ilişki dışındaki bir kişinin müdahalesine ihtiyaç vardır. Çünkü bu ilişkinin devam etmesi için, bazı şeylerin değişmesi gerekmektedir. Bunun içinde, bu durumu yaşayan kişilerin kendisinden değil dışarıdan bakan bir gözden yardım alınmalıdır. Bu anne, baba, kayınvalide, ağabey, arkadaş gibi üçüncü kişilerin müdahalesi olabilir.

Bu ilişkilere profesyonel anlamda yardımda ancak bir terapist bulunabilir ve bu ilişkinin değişmesi için gerekli olan ihtiyacı karşılayabilir.
Evlilik – Çift terapilerinde en temel müdahale tekniklerinden birisi; “Yeniden çerçeveleme” ve “Kuralların değişmesi” dir. Böylece danışan, yardım alan kişilerin bakış açıları farklılaştırılarak daha fazla seçenek görebilmesi sağlanacak ve duygularının daha az karmaşıklaşmasını engellenecektir.

Örnek1:

Kadın :“Eşim benim bu durumuma karşı o kadar duyarsız ki”
Terapist : “Belki de eşiniz bu şekilde kendini acıdan koruyor olabilir. “
Erkek :“Aslında eşimin bu sorunu karşısında kendimi çaresiz hissediyorum, çok üzülüyorum, ne yapacağımı bilemiyorum.

Örnek2:

Erkek :“Eşim sürekli zırzır ağlar, onun tartışma anında ağlaması beni daha da kırıyor, bağırıp, çağırıp kapıyı vurup gidiyorum.”
Terapist :“Eşiniz dile getiremediği duygularını, acısını ancak ağlayarak ifade etmeye çalışıyor.”

Asıl olan her zaman ilişkidir. Evlilik terapisi için başvuranların çoğunluğunun kadın olduğu ve bir kısım eşin de terapiye sıcak bakmadığı yadsınmayacak bir gerçektir. Terapiye her iki tarafında katılması sonuç almayı kolaylaştırır ve aynı zamanda terapi süresini kısaltır. Ancak unutulmaması gereken şey, kadınlarda terapilerde tek başlarına ilişkileri ve kendileri adına oldukça yol kat etmektedirler.

Evlilik – Çift Terapisine Gitmek İstemeyen Eşi Nasıl İkna Edebilirim?

Bazı bireyler, toplumsal koşullanmalar nedeni ile veya kişilikleri nedeni ile sorunları için yardım etmekten kaçınırlar. Bu nedenle de terapiye gelmek isteyen çiftlerden birisine karşı diğer taraf tepki gösterebilir.

Çoğunlukla yapılan hata; danışmanlık alma çözümünü (bu konuda yapılan öneriyi), bir tartışma anında veya kavgada, eşlerin birbirlerine karşı en olumsuz hislerde olduğu anda ve ortam henüz sakinleşmemişken sunmaktır. Kavga sırasında söylenen bu çözüm, karşı taraf açısından bir eleştiri veya hasta kişi olarak damgalandığını düşünmesine yol açabilir ve tepkisini gösterebilir. Bu nedenle terapiler, gerekli olduğu halde hiç başlayamamaktadır.

Fakat tüm çabalarınıza rağmen, eşiniz evlilik terapisine gitmeyi reddetiyorsa kendiniz de bunun için bir adım atabilirsiniz. Tabi ki tek başına bu problemleri çözmek oldukça zordur. Ancak yaşadığınız sorunlarda, evlilik – çift terapisti ile görüşerek kendi rolünüzü görebilir, çatışmaları çözmede veya eşinize nasıl yaklaşacağınız konusunda yardım alabilirsiniz.

Hatta eşinizi evlilik terapisine nasıl ikna edebileceğiniz konusunda da terapistinizden bilgi isteyebilir ve yönlendirmeleriyle bunu başarabilirsiniz. Bazen eşlerden birisi yardım almaya başladıktan sonra, kendisi ile birlikte ilişkide de bir gelişme sağladığında, diğer eş bu sürece inanmaya ve güven duymaya başlayarak kendisi de kabul edebilmektedir.

Çift terapisine gitmek isteyen eşlerden birisi, diğer eşi zorlamamalı, kendi isteği ile olmasını beklemelidir. İlişkinin sağlığı için zaten diğer eşin, terapiye giden eşte olan değişimi gördüğünde katılma isteğinin artması olasıdır. Ve yukarıda bahsedildiği gibi bu konu hakkında konuşmak için doğru zaman beklenmelidir.

Antalya Çift Terapisi ve Antalya Evlilik Terapisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Lara PsikiyatriAntalya Psikolog Ofisi ile iletişim kurabilirsiniz.

Antalya Klinik Psikolog Yasemin Kulaç

Exit mobile version