Çocukluk Dönemi Sorunları

Alkol Bağımlılığı


25 Aug, 2017

Alkol bağımlılığı bir hastalıktır. Ancak her içki içen bağımlı değildir. Sosyal toplantılarda, eğlencelerde içki alma (sosyal içici) hafif derecede akşamcılık, kişinin iş ve aile uyumuna, çevreye ve beden sağlığına zarar vermiyorsa alkol bağımlılığı olarak nitelendirilemez. Fakat bazen normal içme nerede biter, alkol bağımlılığı nerede başlar sınır çizmek kolay olmaz. Nitekim alkol bağımlılığı oluşmaz. Fakat böyle içenlerin bir bölümü birkaç yıl içinde içkiyi arttırır. Ve düzenli almaya başlar. Bu ikinci evrede iş, aile ve sosyal yaşamada sorunlar başlar. Zaman zaman bırakabilenler azaltabilenler yıllarca çok büyük sorunlar çıkmadan yaşayabilirler. Ancak bunların %25i kendilerini 3. evrede bulurlar.

Artık alkol bağımlılığı yerleşmiştir.

Bütün bu evrelerin toplam süreci bireyden bireye büyük farklılık gösterir. Fakat gerçek alkol bağımlılığı durumu 5 -30 yılda yerleşir. Aşırı alkol kullanma ve bağımlılık durumlarında içme biçimi genellikle 3 türde oluşur.

a) Yüksek miktarda alkolü her gün düzenli olarak içmek

b) Yüksek miktarda alkolü düzenli olarak yalnız hafta sonu içmek

c) Dipsomani tarzında içmektir. Dipsomani uzun aralar verdikten sonra birden başlayıp günlerce, haftalarca ya da aylarca her gün ağır miktarda içmektir.


Alkol Bağımlılığının Ölçütleri Şunlardır:


Bir kişide aşağıdakilerden 3 ü ya da daha fazlasının 12 aylık bir dönem içinde ortaya çıkması durumunda alkol bağımlılığı vardır:

1- Alkole toleransın gelişmiş olması. (Tolerans, istenen etkinin sağlanması için içilen alkol miktarını attırmak ya da sürekli olarak aynı miktarda alkol kullanılması ile belirgin olarak azalmış etki sağlanmasıdır.)

2- Alkolün azaltılması veya bırakılması durumunda terleme, ellerde titreme, uykusuzluk gibi yoksunluk bulgularının ortaya çıkması ya da yoksunluk bulgularından kurtulmak için alkol alınması.

3- Alkolün, çoğu kez tasarlandığından daha yüksek miktarlarda ya da uzun bir dönem süresince alınması.

4- Alkol kullanımı yüzünden önemli toplumsal, mesleki etkinlikler ya da boş zaman değerlendirme etkinlikleri bırakılır ya da azaltılırsa

5- Alkol kullanımının neden olduğu ya da alevlendirmiş olabileceği, sürekli olarak var olan ya da yineleyici biçimde ortaya çıkan fiziksel ya da psikolojik bir sorunun olduğu bilinmesine karsın alkol alma davranışının sürdürülmesi ( ülseri olmasına karşın alkol almaya devam etmek gibi.) Alkol kullanımına bağlı yasal sorunların ortaya çıkması ( alkollü araç kullanımı sonucu ehliyete el konulması, şiddete yatkınlık)

Sizinde bu konuda yaşadığınız ve üstesinden gelemediğiniz bir sıkıntınız var ise lütfen profesyonel bir yardım alınız.